Jak nauczyć szczenię czystości?
   Strona główna
 
 
        Psy, podobnie jak większość zwierząt, które rodzą się w "gnieździe", mają zakodowaną genetycznie chęć opuszczenia go, gdy muszą się załatwić. Wynika to z faktu, że nagromadzenie odchodów mogłoby zwrócić uwagę drapieżników a w konsekwencji doprowadzić do odkrycia legowiska i śmierci młodych. Szczenięta zaczynają opuszczać miejsce, w którym śpią, w celu wypróżnienia się, już pod koniec trzeciego tygodnia życia. Biorąc pod uwagę tą wrodzoną zdolność, jedyne, czego musimy nauczyć szczenię, to to, że jego gniazdem jest cały nasz dom a właściwym miejscem do załatwiania potrzeb jest podwórko.
       Najlepszy moment na rozpoczęcie nauki czystości to mniej więcej 6 - 8 tydzień życia. Ucząc szczenię należy pamiętać, że niektóre zwierzęta przyswajają wiedzę szybciej a niektórym nauka przychodzi trudniej i wymagają one od nas większej cierpliwości. Przeciętnie piesek nauczy się zachować czystość w domu do 14 - 20 tygodnia życia.

Podczas nauki przede wszystkim musimy przestrzegać następujących zasad :         Niektóre szczenięta, zwłaszcza suczki, mogą również popuszczać mocz w momencie radości, kiedy do domu przychodzi jakaś osoba z jej "stada" czyli rodziny. Zazwyczaj oddaniu moczu w tym momencie towarzyszą : ogromnia radość, próba polizania przybysza po twarzy, przypadanie do podłogi i kładzenie się na niej w sposób odsłaniający brzuch. Zachowanie takie znaczy mniej więcej tyle : "jestem mała i całkowicie niegroźna, jestem uległa, nie rób mi krzywdy". W tym momencie nie należy takiego szczenięcia karać, ponieważ im bardziej się na nie krzyczy, tym bardziej będzie ono chciało przekonać krzyczącego, że nie stanowi dla niego zagrożenia co jest równoznaczne z dalszym popuszczaniem moczu. Najlepiej po prostu zignorować ten element w momencie jego wykonywania, wyrabiać powoli w szczenięciu pewność siebie i zapewnić mu bezpieczeństwo w "stadzie" - rzadziej się na nie złościć, mniej je odganiać, respektować "azyl" jego posłania/budy zapewniający mu nietykalność itp.
 
Czego możemy użyć do czyszczenia "wypadków"?
Zazwyczaj wystarcza woda z octem lub woda z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Można też zastosować neutralizatory zapachów. Nie należy używać płynów zawierających amoniak (wybielaczy, płynów dezynfekcyjnych do toalet itp.). Nie należy również spryskiwać miejsca, w którym szczenię często się załatwia płynem odstraszającym zwierzęta, ponieważ zapach może być zbyt intensywny (wrażliwość na bodźce jest sprawą indywidualną i wywołuje u różnych osobników różne reakcje). Płyny takie (niektóre podobno nawet imitujące zapach wydzielany przez tygrysa) są zazwyczaj przeznaczone do stosowania na terenach otwartych a nie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie zapach roznosi się po całym mieszkaniu i może spowodować u zwierzęcia silny stres.

 
<< poprzednia        następna >>